-1.7 C
Bitola,MKD
Monday, January 21, 2019
Дома Од кујната на битолските домаќинки

Од кујната на битолските домаќинки

Битолски питулици

...од кујната на битолските домаќинки

Посна чоколадна торта

Ова е најубавата посна торта што сум ја пробала досега. Во ништо не личи на посна, ни во изглед ни во вкус. Специфичната арома...

Од кујната на битолските домаќинки: Печени сочни копани од рерна

Ова е совршен рецепт за печени пилешки копани, копан со надкопан, батаци или крилца. Вака ги правам во последно време и нема подобри. Состојки 1,5...

Од кујната на битолските домаќинки: Зебра колач

Некои го нарекуваат зебра колач, некои тигар колач! Како и да го наречете, ова е многу лесен и вкусен колач кој заведува и со...

Од кујната на битолските домаќинки: Пастрмалија

Пастрмалија или уште како што ја нарекуваат Македонска пица е специјален тип на пита направен од тесто и месо. Името потекнува од зборот пастрма, што...

Од кујната на битолските домаќинки: Мека погача со спанаќ и изварка

Мекa како душа, се топи в уста, луѓето низ целиот Балкан полудеа за оваа убавина. Неверојатен рецепт за погача која ќе ве освои и...

Брзи салати: Тиро и сусам салата

...од кујната на битолските домаќинки

Од кујната на битолските домаќинки: Телешка чорба на битолски начин

Прав битолчанец јади чорба барем еднаш неделно :) Покрај омилената чкембе чорба, битолчани обожуваат да јадат и телешка чорба. Ова е кафански рецепт за највкусната телешка...

Медицинска салата со везени пиперки

Медицинската салата е вашиот најдобар пријател во текот на зимските месеци. Луткаста и вкусна, а ако не поднесувате луто, можи да се прилагоди количината...

Ела ќе дом...