14.1 C
Bitola,MKD
Thursday, May 23, 2019

бабам Битола

...се за Битола

Битолските стрелачки клубови со голем успех на Државното првенство со воздушна...

Во текот на вчерашниот ден 18.05.2019 г. (сабота) Македонската спортска стрелачки федерација организира Државно првенство со воздушна пушка во Скопје каде учествуваа учесници од...

Ефтино и корисно: Направете сами апарат за швајцовање од стари микробранови...

И уште еден нов DIY проект на битолчанецот Дејан Киревски-апарат за швајцовање на метал од стари микробранови печки... Доколку сакате да дознаете како да го...

Свадбарски обичаи во битолско: Ако била чесна пукала пушка, ако не-ја...

Родителите се оние кои ја избираат девојката за сопруга на својот син, меѓутоа имало случаи и момчето да ја произнесе својата желба. Но, тоа секогаш...

Во второто битолско дерби Работник го совлада Пелистер со 31-25

Во второто битолско дерби во плеј-офот на Суперлигата екипата на Еурофарм Работник запиша нова убедлива победа над градскиот ривал Пелистер со 25-31 (9-16). Најдобри стрелци...

(Видео) Вистински херој: Битолски полицаец сам спречи и локализира опожарено патничко...

За некој средата и не беше така среќна, но барем среќно се заврши. На 15 ти мај во близина на градскиот Безистен, поточно на самиот...

Отворен ден за граѓаните од Битола и Прилеп во среда (22.05.2019)

Германската компанија за производство на кабли во автомобилската индустрија, Кромберг & Шуберт ДООЕЛ Битола, повторно организира отворен ден, со обезбеден превоз до фабриката за...

15 битолчани и 12 битолчанки по вторпат во брачните води, само...

Вкупно 503 брака биле склучени лани на подрачјето на Општина Битола, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Од нив, за по прв пат во...

Ела ќе дом...