30.4 C
Bitola,MKD
Saturday, August 24, 2019
Дома Автори Posts by Babam Bitola

Babam Bitola

3216 POSTS 8 коментари

Едукативни работилници за деца со попреченост во Битола

​Едукативни и креативни работилници за деца со попречености "Ние во музеј".  Н.У. Завод и музеј Битола реализираше уште една во низата работилници со децата од...

Битола и битолчани во пред Новогодишната еуфорија

Дали полека ја губиме пред Новогодишната еуфорија или годините не потиснуваат и веќе сѐ ни е видено. Прво и најосновно нема снег, а без...

(Галерија) Предновогодишно украсување низ Битола

Предновогодишно украсување низ Битолата...вол.1 Фотографии на Гордана Аџиева Михајловска

Битолски млади танчери на пат да го освојат светот

Светското првенство во латино танци – латино шоу и синхроно, ќе се одржува на 14 и 15 декември во Атина, Грција каде меѓу другите...

Дел од еврејското наследство во Битола, Куќата на Шимон Аруести

Cé до средината на XIX век битолските Евреи главно живееле во својата населба, од битолчани беше наречена Еврејска маала, која ги опфаќала маалата...

Битолчанка освои бронзен медал на Меѓународна јуниорска олимпијада 

Со бронзен медал на Меѓународната  јуниорска олимпијада за деца до 16 години IJSO-2017  Холандија, се закити  Мила Ивановска (14) , ученичка во прва година...

Битолчанката која со својата убавина го освои светот!

Ана Стојчева е битолчанката која со својата убавина полека го освојува светот. Се занимава со моделство и танци. Моментално живее и работи како танц...

Големи битолчанки: Битолчанка била првата жена министер во Владата на Романија

Битолчанката Флорика Багдасар е првата жена што беше дел од Владата на република Романија. Родена на 24 јануари 1901 година, во Битола, Македонија,...

Битола во минатото

Секој понеделник Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ заедно со вас битолчани и старите фотографии од Битола во минатото....

Интервју со еден необичен Градоначалник на Битола

Здраво на сите, голема благодарност за поканата и поздрав за сите кои одвоивте дел од вашето скапоцено време за да го прочитате ова интервју....

Ела ќе дом...