-4.7 C
Bitola,MKD
Tuesday, February 19, 2019
Дома Автори Posts by Babam Bitola

Babam Bitola

2491 POSTS 5 коментари

Битолчанец го фати крстот и во Рокдејл, Сиднеј

​За време на денешниот празник  Бoгoјaвление - Вoдици, вo хрaмoт "Св. Петкa" вo Рoкдејл, Сиднеј, беше oтслуженa светa aрхиерејскa Литургија, нa кoјa чинoнaчaлствувaше Негoвoтo...

Водици денес, св.Димитрија Битола (видео)

Бог се јави, за многу години.... Видео и голема благодарност до Зоран Илиевски

Најголемиот битолски алпинист

Вечни се оние кои го направиле тоа што никој друг не го направил...За сите нас!

Баба планина и врвот Пелистер

​Баба Планина се наоѓа во југозападниот дел на Република Македонија, лоцирана неколку километри западно од Битола. Често се нарекува и Пелистер,  иако тоа е...

Битолчани во првите редови

Битолчани во првите редови несебично ја даваат својата поддршка и бодрење за ракометната екипа на Македонија во нејзиниот трет натпревар против Словенија за време...

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на конзулите и Тера ТВ и денес заеднички Ви ја преставуваме Битола во минатото низ старите фотографии и...

Маките на еден келнер од Битола

Да најдиш работа како келнер во Битола е исто толку тешко како да си барал за таксист. Уствари само тие работи можиш да ги...

Битолска традиција- вртењето на парето за Василица

​ Со сукан мазник со паричка и со познатите битолски бабари жителите на градот под Пелистер го одбележуваат доаѓањето на т.н. православна Нова година, како...

Подршка од битолчани за ракометарите на Македонија 

Ниту 3000 километри не се многу кога битолчани ќе посакаат да си ја бодрат својата ракометна репрезентација. Среќен патот од нас, само успеси и...

Битола и битолчани со снегот низ времето (галерија)

Зимата во Битола, најниската температура како и големината на снежната покривка е различна од година до година.Така да знаеме за зими и до -40...

Ела ќе дом...