Рецепт
400-600гр мелено месо
300-400гр кромид
500гр кори
2 лажици масло
2 лак и чина сол
1 лажиче црн бибер
50 мл масло
400 мл минерална вода
се потпржува месото 3-4 минути, се додава исецаниот кромид, сол и бибер, се пржи околу 7-8 минути, минералната вода во сад се меша со 50 мл масло. Во тавата за бурекот се стаат 2 лажици масло и убаво се премачкува тавата, се редат 2-3 празни кори се попрскува со мешавината од минералната вода и масло, се става од местото 2-3 лажици месо, потоа се става една кора месо и се попрскува, следната кора се става на неа се става месо само на краевите и извадените краеви од корите се виткаат во тавата.

“Постапката се повторува додека не се потрошат сите кори и месо. На крај се ставаат 2 празни кори и врз нив се истура преостанатата минерална вода со масло, се печи во загреана рерна на 210 степени
40 мин..
Уживајте..

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here