Честит патронат

​Основното училиште „Св. Климент Охридски“ се наоѓа во населбата Нова Битола, во Битола. Изградено е врз некогашен рибник или бара, која беше пресушена и израмнета со механизација. После неговата изградба големи беа муабетите дека тоа тоне.Но ете до ден денес, после 25 години тоа не се случи и се си…

прочитајте повеќе …

Украденото богатство од Турската банка во Битола

Во Битола, во турско време, првите векови, имало турски магацин, што бил со злато. Нашите Македонци се собрале, од Турците не можеле да живеат. Не им се давало тамо право. Нашите православни се собрале кумити и го запалиле магацинот во Битола. Товариле дванајсе маски злато. И тргнале по сртта битолска…

прочитајте повеќе …

Бабам Битола

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ денес заедно сите, Ви ја преставуваме стара Битола. На фотографијата е денешниот булевар 1ви Мај на потегот кај Црн Мост…

Уште еден голем шампион од Битола !

​Ристо Димитров – Чурино од Битола ја освои европската титула на ИСФА. Тој синоќа на гала вечерта во Битола во борбата за европската професионална титула на ИСФА со армбар во првата рунда го совлада Амел Шабановиќ од Црна Гора. Честитки !  Извор Тера ТВ  Повеќе на http://tera.mk/bitolchanetsot-risto-dimitrov-churinot-e-evropski-shampion-vo-mma-na-isfa/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Песната за најголемиот кабадаја во Битола

Дел од филмот “Кабадаја” 2005 г.

Омилената песна на Мустафа Кемал Ататурк “Чешмите во Битола”

  Среде Битола има базен Аман базен, драги(мој) базен Битолските девојки сите се вредни Ние свириме и играме Среде Битола има чешма Аман чешма, моја чешма Битолските девојки сите се убави Ние свираме и играме Среде Битола има извор Аман извор, мој извор Битолските девојки се незаборавни Ние свираме и…

прочитајте повеќе …

Битола денес…

Битолчанец поголем и од кадија

Битола поради својата местоположба уште од најраниот период на турското владеење била на крстопатот помеѓу сите најзначајни патни правци и го добила заслуженото значење при што станала значаен воено-стратешки и политички центар на Румелискиот вилает.  Доаѓањето на османлиите во 14ти век значеше и воведување на комплетно нов систем во управувањето на сите органи…

прочитајте повеќе …

Дали знаете дека ?!

Факти и занимливости

прочитајте повеќе ...

Битолчанец шампион во УФЦ (видео)

Алекс Волкановски австралијанец со битолско потекло е првиот македонски борец кој денеска победи во УФЦ против јапонецот Јусуке Касуја. Негова 11-та последователна победа во својата професинална ММА кариера. Честитки…

Бабам Битола

Бабам Битола како што изгледала некогаш, заедно со Битола стари фотографии, Градот на конзулите и Тера ТВ. Да ги разгледаме старите фотографии и да се потсетиме на нејзината грандиозна убавина кога таа беше поголема од Белград и од Скопје…

Поздрав до сите битолчани

Ти не плачи мајко, што сум далеку и сам, ти не кревај магли, силни јадови…. Дали маглата во Битола постои од кога се заминати нашите битолски печалбари, како што во неговата легендарна песна милува да пее, нашиот сограѓанин-битолчанецот Пепи Бафтировски…? Поздрав до сите битолчани, каде и да сте наоколу во…

прочитајте повеќе …

Пелистер победи и славеше послем победата над Вoгошча

  Нашиот РК Пелистер од Битола и нивниот велемајстор и стратег Касим Каменица во гости го добија реванш дуелот против Вогошча со резултат од 28-25 и продолжуваат понатаму во Европа. Големата победа си ја прославија како што знаат најубаво нашите ракометари. Честитки битолчани… извори спортспорт.ба,спортмедиа.мк и фб профил РК Пелистер

Една љубовна приказна од битолските улици

Некогашниот битолчанец бил секогаш стросан, фодул! Не кабадаиа, кабадаите се површни и празни. Овој е тежок човек,човек што мисли и се држи исправено гордо! Секогаш стросан и дотеран во костум, но не костум конфекциски, тоа не доаѓа во предвид, туку сошиен по мерка кај шивач и чевли лаковани… Кога тие отпаднаа од мода можи било какви чевли со друг дезен само морале да бидат светнати како да се лаковани.

А и самиот тој да е чевлар, кондураџија, не е чевлар, со завршување на работата си ги мие рацете, ја фрла футата, си го става костумот, вратоврската и одма станува господин со висока свест и достоинство. Со жената “алабрацета” одат по визити дотерани и високи по стас. Косата залижана, навечер ја стегаат со мрежа. Имаат прекар Бамбаш. Или ако се куси Тирка, не Сотка, Сотка е прилепчанец и пие газоза. Тирка е битолчанец и е кондураџија и пие бира, може да е ќељав и две влакна да има пак на патец ќе ги чешла. Во тоа било достоинството косата на патец да се чешла…