Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на конзулите и Тера ТВ

прочитајте повеќе ...

Уметноста на “Бариста” конечно и во Битола

Пиењето кафе во Битола повеќе векови преставува култура и ритуал. За битолчани  тое е неизбежно и го пијат секојдневно. Кафето за многу е првиот љубовен состанок, првата дружба, првите нови пријателства, бизнис зделки, повеќегодишно другарство… Сето тоа низ филџан прекрасно кафе, кафе кое за сите нас претставува живот. Ритуал без…

прочитајте повеќе …

Бонус финти од битолчаните ” Солзи и смеа”

Пијаниот битолчанец и сато (виц)

Викенд шема, хумор и смеа

прочитајте повеќе ...

Студот во Битола уште руши рекорди

​Утрово најстудено беше во Битола со -18 степени ! Во текот на изминатата ноќ како и утринава насекаде во земјава преовладуваше ведро и многу студено време, особено во источните делови и по котлините. Во Битола е многу студено со магла и ниска облачност, а во останатите котлини има слаба магла. Дува…

прочитајте повеќе …

“Freeride weekend” на Пелистер (видео)

​Сабота 28.01.2017 Започнувајќи во 08:00 ч. кај Инфоцентарот кој се наоѓа на големиот паркинг горе на Пелистер. Временски услови : сонце со температура  од -6 степени  Недела 29.01.2017 Започнувајќи во 08:00 ч. кај Инфоцентарот кој се наоѓа на големиот паркинг горе на Пелистер. Временски услови : сонце со температура  од…

прочитајте повеќе …

Првите скијачи во Битола

Првите скијачи се појавија далечната 1932 г. во Битола и тоа биле воените офицери кои со своите одела и скии предизвикаа сензација во чаршијата, пишува во репортажата од весниците кои во тоа време беа актуелни. Жителите на Битола останаа резервирани околу овој спорт, додека селаните од околните села ги гледале…

прочитајте повеќе …

Една успешна битолска сага, ски центарот “Стрежево” кај с.Нижеполе

​Деновиве сите битолчани ја почуствувавме позитивната промена која ни ја донесе снегот… и не само снегот, туку и правилното менаџирање и реализирање на проекти од кои сме воодушевени на самиот старт на една дамнешна битолска сага, ски центарот на Стрежево кој Нижеполе. Почетоците на Ски центарот  датираат од 1984 година…

прочитајте повеќе …

Апел за помош

Апел за помош на тринаесет годишниот Гоце Марковски од Битола кој е на постоперативно лекување во Германија и се потребни средства од околу 50.000 евра  Денарска сметка  Гоце Марковски – Битола  ж-ро сметка 530500020219122 при Охридска банка  –    Девизна  IBAN: МК075 3028 0005214009  SWIFT: OHRDMK22 Може да се донира и…

прочитајте повеќе …

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на конзулите и Тера ТВ, заедно со вас Ви ја преставуваме Битола како таа изгледала во минатото. Денес на сликата е хотел Босна кој не постои повеќе. Граден од големиот валија Абдул Керим Паша во 19 и почетокот на 20ти век. Во литературата и записите…

прочитајте повеќе …

Кратко интервју со битолчанецот, голман од Ракометната репрезентација на Македонија

​Никола Митревски роден 03.10.1985 г. во Битола. Играл за Пелистер, Вардар, Металург, Бенфика и сега е голман во Македонската ракометна…  Б.Б. Какво е чуството да се учествува на едно вакво големо светско првенство? Н.М.Различно е да си во состав и да си на трибини, од надвор не можиш физички да…

прочитајте повеќе …

Снег,сонце и чист воздух

Снег, сонце и чист воздух добитна комбинација за убаво да се помини овај ладен и замаглен Јануарски ден.Чајче или кафе во Молика за крај и комплетно уживање во зимската идила. Повелете на ски стаза Копанки, Баба планина, Пелистер, Битола… Фото Ски центар Копанки Пелистер

Некогашното црквиче св.Јован кај Стара болница

​Денеска е Собор на св.Јован Крстител. Именден на Јовановци, Јове, Јовче, Јовица, Јованка. Напомош да е и за многу години. Со името на св.Јован се поврзуваат неколку објекти во Битола. Моментално црквичето горе кај Германски гробишта. Некако многу од текстовите што ги спремаме се срам за една генерација и прашање…

прочитајте повеќе …

Кратко интервју со битолчанецот кој “гини” за сите нас, Стефан Дрогришки (екслузивно)

​Кратко интервју со Стефан Дрогришки. Битолчанец во ракометната репрезентација на Македонија.Роден на 09.09.1994 г.(22 години) во Битола. Б.Б.Какво е чувството да си дел од едно големо светско првенство? С.Д.Да се биде дел од едно светско првенство е голема сатисфакција за мене бидејќи сум уште релативно млад играч и секако е…

прочитајте повеќе …

Заедно со битолските навивачи на натпреварот со Исланд (видео)

    Погледнете какво е чувството да сте во живо заедно со битолчани и другите навивачи од Македонија на утакмицата со Исланд која се игра сега во моментот… Видео Александар Дервеновски

Битолчанец го фати крстот и во Рокдејл, Сиднеј

​За време на денешниот празник  Бoгoјaвление – Вoдици, вo хрaмoт “Св. Петкa” вo Рoкдејл, Сиднеј, беше oтслуженa светa aрхиерејскa Литургија, нa кoјa чинoнaчaлствувaше Негoвoтo Висoкoпреoсвештенствo Митрoпoлитoт Дебaрскo-кичевски г. Тимoтеј.Пред литургијата беa oсветени нoвите сaдoви и икoни вo хрaмoт од каде, сиoт верен нaрoд, предвoден oд Митрoпoлитoт Тимoтеј и свештенствoтo, се упaти кoн вoдите нa сиднејскoтo крајбрежје. Таму беше фрлен светиoт Крст и нaјсреќен меѓу oние кoи скoкaa и го фати Крстoт беше Стефaн Јaнчевски кој е пoтеклo oд Битoлa. Нека е за многу години!

Водици денес, св.Димитрија Битола (видео)

Бог се јави, за многу години…. Видео и голема благодарност до Зоран Илиевски

Некогашниот битолчанец бил секогаш стросан, фодул! Не кабадаиа, кабадаите се површни и празни. Овој е тежок човек,човек што мисли и се држи исправено гордо! Секогаш стросан и дотеран во костум, но не костум конфекциски, тоа не доаѓа во предвид, туку сошиен по мерка кај шивач и чевли лаковани… Кога тие отпаднаа од мода можи било какви чевли со друг дезен само морале да бидат светнати како да се лаковани.

А и самиот тој да е чевлар, кондураџија, не е чевлар, со завршување на работата си ги мие рацете, ја фрла футата, си го става костумот, вратоврската и одма станува господин со висока свест и достоинство. Со жената “алабрацета” одат по визити дотерани и високи по стас. Косата залижана, навечер ја стегаат со мрежа. Имаат прекар Бамбаш. Или ако се куси Тирка, не Сотка, Сотка е прилепчанец и пие газоза. Тирка е битолчанец и е кондураџија и пие бира, може да е ќељав и две влакна да има пак на патец ќе ги чешла. Во тоа било достоинството косата на патец да се чешла…