Спомен на Светите Четириесет Битолски Преподобномаченици

Денес на 28.10.2017 г., на Кркардаш во храмот кој е посветен на нив се одржа Божествена литургија  во спомен на Светите и славни четириесет преподобномаченици. На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. www.pppe.mk

Завршено едно од врвните ремек дела на битолските копаничари

Битолскиот копаничар Јане Крстевски денес го заврши едно од неговите најдраги дела, целивалната за Чудотворната икона на Пресвета Богородица во Храм Св. Богородица – Битола.  Врвно ремек дело… Само здравје и среќа да ни дава! Фото Јане Крстевски

Саат кулата во Битола (видео)

Павле Михајловски 2010 година

БИТОЛСКИТЕ ПЧЕЛАРИ ПРЕПОРАЧУВААТ: ЏВАКАЊЕ САЌЕ СО МЕД

Со џвакањето мед од саќе составено од восок, во нашиот организам допираат биолошки активни материи кои се содржани во него, на пример витамин А. Џвакањето восок ги чисти забите и ја дезинфицира усната шуплина. Помага во чистењето на непцата и во отстранувањето на забниот камен. Саќето ги содржи сите корисни…

прочитајте повеќе …

Како изгледале битолски етикети од ’95 година?

Етикети од битолски фирми кои произведуваа сируп од лимон, боровинка, портокал, кола, оранж, газоза, битер лемон, сода вода на Квалитет комерц и Кооперанти…

Јубилејно 600 искачување на врвот Пелистер

Познатиот битолски планинар Виктор Калаузи, член на ПСК “Димитар Илиевски Мурато” на 22 октомври оваа година го имаше јубилејното 600 искачување на врвот Пелистер. Честитки и уште многу други успешни искачувања на Пелистер и други врвови. Фото и инфо https://m.facebook.com/groups/114856765215247?view=permalink&id=1726662377368003

Снегот пристигна на Пелистер

Фотографии од Големо Езеро

Топ ракометен спектакл со хуманитарен карактер во Битола 

  Долго подготвуваниот натпревар во чест на завршувањето на кариерата на поранешниот репрезентативец, Бранислав Ангеловски ќе се одигра на 28 октомври во 18.30 часот во спортската сала „Младост“. Ангеловски во јуни оваа година ја донесе одлуката да ја заврши дводецениската кариера во 40тата година од својот живот. Битолчанецот со месеци…

прочитајте повеќе …

Како битолчанец ферски ги предупреди скопските возачи?

Фото Сашко Илиевски Извор Мотика.мк

Како странците ја доживуваат Битола?

Од сите градови во Македонија, Битола ја доживеавме најмногу Европски, со својата романтична неокласична архитектура од 19 век. Познат како град на Конзулите, тој е дом на дванаесет различни конзулати. Поголемиот дел од нив се сместени во прекрасно изградени објекти на главната улица во градот. https://thebudgetsavvytravelers.com/2017/10/23/bitola-macedonia-travel-guide/  Благодарност до Миро Секула

Делата на Манаки, за нас и за историјата!

Кога Милтон Манаки со својата камера ја снимал некоја важна личност велел: „За мене и за историјата!“…  Денеска сите ние ги имаме нивните фотографии кои се внимателно одбрани и преработени благодарение на трудот на нашите големи филмски велемајстори. Професионалци кои несебично одделуваат еден голем период од нивниот живот и нивните…

прочитајте повеќе …

Битола во минатото (екслузивно видео)

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ заедно со вас битолчани низ старите фотографии каде е застанато времето од Битола во минатото. Денес за прв пат, екслузивно Ви преставуваме едно кратко видео од Фискултурен Слет од далечната 1947 г. одржан на градскиот стадион под Тумбе Кафе.…

прочитајте повеќе …

Денес на шеталиште… (галерија)

Уште еден убав сончев октомвриски ден кој го искористивме за прошетка низ битолското шеталиште… Погледнете ја галеријата и уживајте во магијата на есенските бои…

Митот за херојскиот подвиг на еден професор

Кога сме кај битолските легенди и нивното создавање  убо е да се спомене еден професор, чинам беше од Горната. Тој редовно со своите кабадајски муабети беше омилен меѓу сите ученици. Сите едвај чекаја да дојди неговиот час… Најпознат бил по раскажувањето за неговото пливање. Откога го препливал цело Охридско езеро…

прочитајте повеќе …

Битолска финта: Како најличната продавачка да “трча” по тебе?

Од стално најличните битолчанки работеја во бутик на Корзо или во пазаро… А од нив, ние битолчани, сите имавме барем по една симпатија. Една ако не и повеќе. Еден од нас итро се досети како баш таја “да трча” по него . За да Ви раскажиме ќе го викаме “битолчанецо”……

прочитајте повеќе …

Пајтоните се вратија на Широк Сокак

Како настана “Ако одам во Битола”?

 Битола е најопеаниот град на Балканот, но битолчани се согласуваат дека само две песни можат да се насловат како химни на градот. Првата е „Битола мој роден крај“ од сега покојниот песнописец Ајри Демировски, а со неа по својата бесмртност единствено може да се спореди само хитот „Ако одам во…

прочитајте повеќе …

За големиот битолчанец, хуманист и најдобриот офтамолог Др.Никола Скантели

Др.Никола Скантели е роден далечната 1902 г. во Битола и потекнува од богато семејство, татко Константин и мајка Пинелопи од Охрид. Неговата родена сестра се вика Калирое.  Таткото Константин бил инженер во агрономија, имал многу работа и бил постојано на пат. Биле многу богати, плаќаа со злато. Умре многу млад…

прочитајте повеќе …

Штурци

    Дамна,     многу одамна,     во Битола,     во Офицерски,     музика нема…     И Боцкинот     со виолината     го нема,     тој во рајот негде     на Бога му свири,     а и Ајри го нема,     тоа Турче,     за Битола     песни да пее…    …

прочитајте повеќе …

Aх, театарот…

Не сум битолчанец ама стариот битолски Народен театар беше и остана љубовта на мојата младост. Во него и низ него ги поминав најубавите и се’уште назаборавни мигови од областа на културата и уметноста: театарска, литературна, музичка, рецитаторска. Во него го поминав скоро целото слободно време во текот на петте години…

прочитајте повеќе …

За улицата “Биди виден” и битолските пуфкаџии (анегдота)

Да видиш, и да бидеш виден“ е водечка идеја на шемаџиите од сите градови, ама кога станува збор за овој тренд „никој не  си го можи со најголемите пуфкаџии- битолчани“.  Каде и да си, што и да правиш барем еднаш- два пати дневно редно е да поминеш на Корзо по Широк Сокак. Дотеран, среден, налицкан до немајкаде. Деновиве се раскажува една анегдота- битолчани и битолчанки дотерани цакум- пакум уште рано на сабајле пијат кафе на Широк сокак. Некој странец прашал- “Ова е туристички град? Многу туристи ви дошле, си кулираат, по кафулињава!”….” Не, ова се нашите, домашни битолски туристи“, гласел одговорот од домаќините. И затоа, ни повеќе, ни помалку битолските „пуфкаџии“ и (не)официјално улицата на Широк Сокак си ја крстија „Улица биди виден“. И онака во тренд е пре-менување имиња…

прочитајте повеќе …

Сеќавањата за Тоше од неговите професори во Битола

Голема улога во образованието на Тоше Проевски имаше музичкото училиште од Битола од кое Тоше беше дел и ден денес го носи неговото име и презиме. На приемниот за соло-пеење кај професорот Пеце Митревски ја исполнил песната „Опрости ми папе“ од Оливер Драгојевиќ. Од музичкото училиште од Битола, професорите Вилма Костовска и проф.Василчо Пецаковски ( неговиот класен раководител ), за Тоше велат дека бил дете со ѕвезда и постојано пеел низ ходниците. Професорката Костовска се потсети на првата касета на Тоше која тој и ја подарил. Во трета година го имал настапот на „Мелфест“, каде што освои прва награда, а потоа се редат успесите еден позади друг. – Тоше не беше ни обично дете, ни обичен пејач, ни пак, секојдневна личност. Поради сето она што во својот кус живот го…

прочитајте повеќе …

Тоше и Битола

Средното музичко училиште во нашиот град го носи името на Тоше Проески. Тоше своето средно образование го заврши во битолското музичко училиште како најдобар во генерацијата 1995/99 година. Момчето кое со својот ангелски глас ги допре небото и ѕвездите неколку години престојуваше во битолскиот интернат. На денешен ден се навршуваат десет години од неговата трагична смрт. Од наша страна едно мало потсетување за него и познатата песна на Калица  “Ако одам во Битола” .Само тој знаеше на свој посебен начин ја изведе и надалеку низ светот ја рашири, убавината на нашиот град.  Почивај во мир Тоше…

Битола во минатото

​Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ секој понеделник заедно со вас битолчани и уште една епизода од Битола во минатото. Фотографијата датира од 50’тите години и на неа е преставена Исак џамија која се наоѓа во центарот на градот и легендарната Шехерезада- комплекс од мали дуќанчина кои некогаш се наоѓаа на тоа место…

Предизвик со познатите (видео)

Свежио заедно со Солза и Смеа…

Некогашниот битолчанец бил секогаш стросан, фодул! Не кабадаиа, кабадаите се површни и празни. Овој е тежок човек,човек што мисли и се држи исправено гордо! Секогаш стросан и дотеран во костум, но не костум конфекциски, тоа не доаѓа во предвид, туку сошиен по мерка кај шивач и чевли лаковани… Кога тие отпаднаа од мода можи било какви чевли со друг дезен само морале да бидат светнати како да се лаковани.

А и самиот тој да е чевлар, кондураџија, не е чевлар, со завршување на работата си ги мие рацете, ја фрла футата, си го става костумот, вратоврската и одма станува господин со висока свест и достоинство. Со жената “алабрацета” одат по визити дотерани и високи по стас. Косата залижана, навечер ја стегаат со мрежа. Имаат прекар Бамбаш. Или ако се куси Тирка, не Сотка, Сотка е прилепчанец и пие газоза. Тирка е битолчанец и е кондураџија и пие бира, може да е ќељав и две влакна да има пак на патец ќе ги чешла. Во тоа било достоинството косата на патец да се чешла…