Последниот тренинг на Пелистер пред заминувањето во Познан (видео)

Видео од последниот тренинг на пелистерци на спортскиот стадион Тумбе Кафе во Битола пред заминувањето во Познан…

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ, денес заедно со вас, заедно во минатото на Битола. На денешната фотографија е преставен еден од многуте пазари во Битола и тоа Житни Пазар кој се наоѓаше на сегашното место од стоковната куќа Јавор и нејзиниот сегашен паркинг… Како…

прочитајте повеќе …

Некогашниот сјај на Офицерски 1911 (видео)

Како изгледаше надворешноста на Офицерски Дом во неговите најубави години. Белата и сјајна боја, чистина, зеленило, плетените столици и железните маси кои сите ги паметиме…

Снимањето на филмот Парада низ Битола (видео)

Сцени од култниот филм Парада снимани низ Битола и нејзината околина во текот на 2010/11 година. Никола Којо заедно со  неговата екипа на различни локации низ Битола…

Дружбите, забавите и љубовта во минатото (видео)

Да бидеш дел од средина во која функционираш, да земаш од неа но и да придонесуваш за нејзиниот развој, а секое време носи промени и има свои обележја, има и недостатоци и придобивки, убави и помалку убави работи. Имун на промените не остaнува ниту ноќниот живот. Токму тој е можеби…

прочитајте повеќе …

Приказна за хотелот Европа во времето на Првата Светска војна

Имаше еден хотел во Монастир (Битола), за чиј маки во овој поглед почувствував вистинска симпатија. Отидов таму на поминување и во потрага за името, видов само прскање од свежа вар на место каде што се очекува да биде натписот на хотелот. “Кое е името на хотелот?” Го прашав сопственикот. Тој…

прочитајте повеќе …

Дали знаете дека?

Името на нашиот град Битола е напишано уште пред 1000 години и се наоѓа на т.н. “Битолската плоча” мермерен споменик кој датира од 11 век и која е изложена како поставка во Музеј и галерија Битола.  “градь сь Битола”

Објавена програмата од Битфест 2017 г.

Објавена програмата за Битфест 2017. Отворање на 21ви Јуни 2017 г. во 19.00 ч. со рок концерт “Вртолом” на ракометното игралиште во Битола… Повеќе од програмата на следниот линк http://www.bitola.gov.mk/програма-за-битфест-2017/

Учествувајте на конкурс за фотографија со награден фонд

Центарот за европски развој и интеграција распишува конкурс за фотографии за традиционалната изложба  „СО ЉУБОВ ОД БИТОЛА 2017″ НАГРАДЕН ФОНД: Прва награда – најдобра фотографија 2000 ден. Втора награда – најдобра фотографија 1500 ден. Трета награда – најдобра фотографија 1000 ден. – Конкурсот ќе биде отворен до 17.07.2017 – Право на учество…

прочитајте повеќе …

Пелистер го доби Лех Познан

Освојувачот на Купот на Макдонија, екипата на Пелистер, ќе игра против Лех Познан, во квалификациите од Лигата на Европа. Според ждрепката во Нион, битолчани ќе бидат гости на првиот натпревар, а реваншот ќе го играат пред своите навивачи… Освојувачот на Купот на Макeдонија, екипата на Пелистер, ќе игра против Лех…

прочитајте повеќе …

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите, Тера ТВ и вие битолчани, заедно и овај понеделник. Заедно со внатрешноста на нашиот безистен. Со бројните куполи со кои наликува на тврдина, со трите внатрешни улички и со четирите големи метални порти тој е еден од најголемите покриени пазари во регионот.…

прочитајте повеќе …

Нови живеалишта во градскиот парк

Нови живеалишта за највеселите жители во нашиот градски парк. Благодариме Ротари Клуб Битола… Фото Ротари Клуб Битола

Отворен спортско рекреативниот центар СРЦЕ ДОВЛЕЏИК (галерија)

Од денес среден базен, нов изглед, кафуле, понуда на спортски активности, детски парк, а наскоро и ресторан. СРЦЕ Довлеџик, аирлија нека е!

Битолчанец газда на еден од 10-те најдобри фризерски салони во Чикаго

Битолчанецот Горан Чобановски, според магазинот „Чикаго соушал“, го има еден од десетте најдобри фризерски салони во Чикаго, пишува „Гласот на Америка“. Во Чикаго, Чобановски има два фризерски салони со 15 вработени, лоцирани во центарот на градот. -Инспирацијата доаѓа од насекаде. Секој ден кога станувам наутро и излегувам на улица, можам…

прочитајте повеќе …

“Чкембари” најаки во Полска (видео)

​Како навивачите на Пелистер, неуморните “Чкембари” победија во дисциплината тргање на јаже кое е дел од такмичење и дружење со навивачите од Полска… Видео линк на  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1542392419146368&id=100001268743755

Конечно и Јошката се предаде! Со среќа! (видео)

Конечно и Јошката се предаде. Избраничката Гордана Аспровска без двоумење рече “Да”… Предлогот за брак падна во Монако една од точките на нивното крстарење по Медитеранот, во дворецот на Кралицата од Монако, со благослов од неа и Бога. Среќно нека им биде и да се ќердосаат! Видео на Фејбук профилот Јошка Битола https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1615566585144034&id=100000721230884

Кога ќе Ве праша некој кај се 3000 клавири од Битола?

Фото Сашо Ставрев

Некогашниот битолчанец бил секогаш стросан, фодул! Не кабадаиа, кабадаите се површни и празни. Овој е тежок човек,човек што мисли и се држи исправено гордо! Секогаш стросан и дотеран во костум, но не костум конфекциски, тоа не доаѓа во предвид, туку сошиен по мерка кај шивач и чевли лаковани… Кога тие отпаднаа од мода можи било какви чевли со друг дезен само морале да бидат светнати како да се лаковани.

А и самиот тој да е чевлар, кондураџија, не е чевлар, со завршување на работата си ги мие рацете, ја фрла футата, си го става костумот, вратоврската и одма станува господин со висока свест и достоинство. Со жената “алабрацета” одат по визити дотерани и високи по стас. Косата залижана, навечер ја стегаат со мрежа. Имаат прекар Бамбаш. Или ако се куси Тирка, не Сотка, Сотка е прилепчанец и пие газоза. Тирка е битолчанец и е кондураџија и пие бира, може да е ќељав и две влакна да има пак на патец ќе ги чешла. Во тоа било достоинството косата на патец да се чешла…