Видео-репортажа од последниот аеромитинг во Битола 

Спортски аеродром с.Логоварди, Битола. 10.09.2011 г.

Формирањето на битолскиот Аероклуб и првиот аеромитинг во Битола

Битолскиот аероклуб, бил основан неколку години по скопскиот и го носел името „Наша крила“. Во почетокот не покажувал некои посебни резултати, може да се рече дека бил и во некаков летаргичен стадиум кој траел неколку години. Почнувајќи, меѓутоа, од 1933 година откако во неколку градови од Вардарска Македонија месните секции…

прочитајте повеќе …

Како битолчани освојуваат битолчанки: Вистински галантон, од авион со падобран, па со прстен на колена!

Битолчанецот Николче Ѓеровски скокна од авион од 1.600 метри и развиори платно на кое пишуваше: “Данче, биди ми сопруга”…. Падобранецот Николче Ѓеровски од Битола скокна од авион од 1.600 метри висина и ја побара за жена неговата девојка Данче Дерковска, на аеромитингот кој викендов се одржуваше на Спортскиот аеродром Логоварди,…

прочитајте повеќе …

Ждрепката на Еурофарм Работник му го донесе Филинген од Норвешка

Македонскиот суперлигаш Еурофарм Работник беше подобар во двата натпревари со литвански Гранитас Каунас и обезбеди осминафинале на Челинџ Купот. Битолчани не беа носители, а ждрепката му донесе еден од најтешките можни ривали, Филинген од Норвешка. Првиот натпревар од осминафиналето на ЕХФ Купот ќе се игра на 10/11 февруари во Битола,…

прочитајте повеќе …

Хеликоптер со ски и ракета со мотор од правосмукалка на Широк Сокак

Хеликоптер со ски и ракета со мотор од правосмукалка за Новогодишната ноќ во 1963 година летале над Широк Сокак. Ваквата новогодишна атракција со своите макети ја приреди мајсторот no воздухопловно моделаторство Бранко Поповски-Сениор (1926-1966). Починал на 40 години, имал краток живот но со големи идеи. Битолчани cé уште го паметат по…

прочитајте повеќе …

(Ретка фотографија) Како заедно требаше да изгледаат Стариот Народен Театар и новиот Дом на Култура?

Стариот Народен Театар заедно со Новиот, сегашен Дом за Култура или ЦК Битола. Првобитното идејно решение било тие да бидат заедно надолнати еден со друг. Бидејќи стариот имаше историско значење и беше заштитен, во само една ноќ истиот од страна на тогашните власти беше разрушен. Кога битолчани спиеја и сонуваја…

Како битолчани ги освојуваат битолчанки?

Пилотот Благој Петковски од Битола решил на денот на неговата свадба куќата на избраничката да биде „бомбардирана“ од авион со илјадници цветови од рози. Овој романтичен чин го изведе тогаш кога ја земал својата девојка од домот на родителите на 13 јули 2012 г.  За подготовката на ова изненадување, невестата…

прочитајте повеќе …

Бесценети сеќавања: Повеќе од 50 години од постоењето на едриличарската база во Битола (1966-2017)

Како сон изминаа повеќе од 50 години од едриличарската база во Битола во 1966 година составена од членови на едриличарските училишта од АК Скопје, Куманово и Битола. Како член на Аеро клубот во Битола бев учесник и до ден денес тие моменти ми останаа длабоко врежани во паметењето. Многу подоцна,…

прочитајте повеќе …

Првата македонска зелена ескадрила

 Со мелиоративите капигални зафати во нашата Република, во 50-тите и 60тите години на веков, се создадоа услови за плантажно производство. Пелагониската рамнина беше ослободена од вековните мочуришта (и поплавените непредвиди на Црна Река), кои истекоа низ Скочивирското Грло и теснината Чебрен, однесувајќи ја и ендемската маларија во неврат. Во седмата…

прочитајте повеќе …

(Галерија) Падна првиот снег во Битола

Денес на 27.11.2017 г. во околу 09.30 ч. започна да врни првиот снег во Битола. Направивме мала галерија каде тој минимално се забележува. Сега засега температурата е над нулата и нема големи шанси истиот да се задржи.

Битола во минатото

  Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ заедно со вас и фотографиите од Битола и битолчани низ минатото. Оваа недела ќе му посветиме повеќе внимание на љубителите на небесните височини, за Аеро Клубот Мирко Тодоровски, неговите членови, моделарската секција и др. На следната фотографија е…

прочитајте повеќе …

И Битола сега има вистински Спартанец!

 Ристо Димитров – Чурино се испроба и во Спартанска трка во Оман, каде што настапиле 384 учесници од цел свет. Чурино е девети во севкупен пласман и четврти во неговата возраст. Победник е Русин кој специјално дошол за овој натпревар. „Ова беше Спартанска трка. Најтешката трка на светот. Јас бев…

прочитајте повеќе …

Како изгледаат Смолево и Џепането од птичја перспектива (видео)

Битолчани го имаат Смолево за релаксирано пешачење низ природа а на крајот на патот е манастирот св. Атанас каде што можат да здивнат, да се напијат пресна водичка па ако така сакаат и скара да направат. Чистите и зелени ливади сами повикуваат на прошетка. За љубителите на екстремниот мотоспорт има…

прочитајте повеќе …

Вест која денес ги израдува битолчани: РК Еурофарм Работник во Осминафинале!

По историскиот пласман во ланската сезона и настапот во финалето на Купот на Македонија, Еурофарм Работник обезбедија пласман во Челинџ Купот. Битолскиот суперлигаш започна да ја пишува и европската историја и обезбеди пласман во осминафиналето од ова натпреварување. Тимот предводен од Илија Темелковски славеше и на гостински терен против Гранитас…

прочитајте повеќе …

Највисоката (1950 м.н.в) и најздрава детска “градинка” во близина на Битола

Безгрижното детство во комбинација со прекрасните родители кои се стожер на нашиот здрав развиток се предуслов за формирање на комплетно здрава личност. Тоа се најголемите приоритети во животот на сите нас и секој мора да изнајде начин како да ги спроведува и негува, најубаво како што знае и умее.  Како…

прочитајте повеќе …

“Black Friday” пред продавниците на Жито-Битола во 70-тите

Сите од нас си го паметиме чекањето пред продавници, дали за леб, масло или бензин. Битола имаше свои “Black Friday” уште во раните седумдесетти. На следната фотографија од “Битолски весник” се прикажани од најмлади до најстари битолчани кои чекаат да се отвори продавницата на Жито-Битола и да си купат леб.

Сликај, постирај, алармирај!!!

​ Преку постирање на слики од загадувач на воздухот во град Битола со прикажани географски координати на загадувачот, членовите на групата ќе допринесат за идентификација и лоцирање на загадувачите на воздухот со ПМ честички, ќе ги алармираат надлежните институции за почести контроли во идентификуваните региони и ќе допринесат за намалување…

прочитајте повеќе …

За еколошките работи во Битолата (хумористичен еко-текст)

Виктор А.К.А. Башлак Јас како екологист  ќе си земам за право да напишам ред два на та тема.  Битолчани ко ќе речат, леле ми ја зеде свеста, мислат на еко свеста.   То сигурно можам да го потврдам оти уште во 2008-ма, ние како млади лица, кој полнолетен, кој сега…

прочитајте повеќе …

Отоманската банка во Битола

OTTOMAN BANK BITOLA, OSMANLI BANKASI BITOLA  Објектот е изграден во доцниот 19 век како Отоманска банка и како таков беше користен до 1912 год. По Првата светска војна стана француско-српска банка, а во текот на Втората светска војна, Земјоделска Банка. По ослободувањето во објектот во одреден период беше печатницата “Киро…

прочитајте повеќе …

Големи битолчанки: Првата жена адвокат во Битола

Пред неполни три месеци (се мисли во раните 80’ти)  во нашиов град адвокатура отвори нашата сограѓанка Гордана Христовска. Податок не толку важен зашто кај нас има многу адвокати, но во исто време и интересен зашто таа е прва -жена адвокат кај нас и една од трите адвокатки во нашава Република.…

прочитајте повеќе …

Прекрасна идеја: Разубавете го вашиот дом, направете сами украсна ламба!

Од DIY фабриката на битолчанецот Дејан Киревски. Направете сами украсна ламба од парче дрво за огрев, уникат ламба со лед лента од 12 волти. Доколку Ви се допаѓа видето стиснете LIKE SHARE AND SUBSCRIBE … by Mr.DK DIY

Солунската банка во Битола

Ноември 1983 г. беа изведени конзерваторски работи на фасадата на зградата на ул.Маршал Тито каде при случаен наод на вториот кат под атихот беше откриен турски натпис изведен со калиграфско несих писмо. Самата фасада е стилски доста интересно решена и му припаѓа на неокласицизмот со разно разни штуко апликации (гирланди,акантусови лисја,школки) атик со столбови а има и елементи на Југендистил. Според укажување на очевидци порано тука на обете страни од влезната врата биле обесени ламби врз кои стоел натпис. Големиот натпис на фасадата бил покриен со малтар и при конзервацијата истиот е остранет од цела површина послем што читливо се гледа SELANIK AKBARE BANKASI, пишано на арапски а не турски и изобилува со украсни букви чија намена е естетско вообликување на калиграфијата и значи СОЛУНСКА БАНКА. Самата местоположба на зградата…

прочитајте повеќе …

РК Пелистер е прв македонски клуб кој започна да се натпреварува во Европа

Ракометниот клуб Пелистер во 1986 година стана првиот македонски клуб кој има играно во некое европско натпреварување, играјќи против Атлетико Мадрид. Првиот значаен резултат го имаше во сезоната 1985/86. кога го освои третото место во Првата лига на Југославија. Наредните две сезони биле најуспешни во дотогашната историја на клубот, Пелистер во сезоната 1986/87г. и 1987/88 г. го освои второто место, двапати зад тогашната доминантна Металопластика. Во сезоната 1987/88 во првото коло игра натпревар против турскиот Eskişehir ETİ Bisküvi кој го добива со 24 -30. Наредното коло игра двомеч со францускиот клуб USAM Nîmes Gard , овој двомеч завршува со победа во Битола од 28 -23 и пораз од 21 -16 па со вкупен резултат 44 -44 но поради повеќе постигнати голови во гости понатаму одат французите. Французите имаа импресивен тим,…

прочитајте повеќе …

Денес е денот на албанската азбука

На 14 ноември 1908 година во Битола бил свикан Битолскиот конгрес со цел да се создаде унифицирана азбука која ќе биде и почеток на албанската литература.  На конгресот присуствувале 150 делегати, кои дошле од Албанија, како и од албанските заедници oд Романија, Италија, Грција, Турција, Египет, Америка итн. Претседател на Конгресот бил албанскиот дипломат, писател и политичар Митхат Фрашери.

Која била Битола во ХIX и почетокот на XX век

Битола кон крајот на XIX и почетокот на XX век бил привлечен и атрактивен град. За неговиот изглед допринесувале изградените објекти, како и трговската мрежа. Освен старата архитектура се граделе објекти во кој бил застапен стилот на ренесансот, барокот и неокласицизмот. Покрај џамиите, особено внимание привлекувале Дебојот изграден во  XVII век, Зандан Куле, црквата „Св. Богородица“ изградена во 1872 година, Јени амам во XVIII век, Саат Кула во XIX век, како и црквата „Св. Димитри“ изградена во 1830 година. Од овие објекти по своето архитектонско и културно национално значење за минатото на градот карактеристични се Саат Кулата висока 35 метри како масивен објект граден во центарот на градот. Според раскажувањата на населението турската администрација собрала во битолските села 60 илјади јајца кои се употребени за ѕидање заедно со малтерот за…

прочитајте повеќе …

Некогашниот битолчанец бил секогаш стросан, фодул! Не кабадаиа, кабадаите се површни и празни. Овој е тежок човек,човек што мисли и се држи исправено гордо! Секогаш стросан и дотеран во костум, но не костум конфекциски, тоа не доаѓа во предвид, туку сошиен по мерка кај шивач и чевли лаковани… Кога тие отпаднаа од мода можи било какви чевли со друг дезен само морале да бидат светнати како да се лаковани.

А и самиот тој да е чевлар, кондураџија, не е чевлар, со завршување на работата си ги мие рацете, ја фрла футата, си го става костумот, вратоврската и одма станува господин со висока свест и достоинство. Со жената “алабрацета” одат по визити дотерани и високи по стас. Косата залижана, навечер ја стегаат со мрежа. Имаат прекар Бамбаш. Или ако се куси Тирка, не Сотка, Сотка е прилепчанец и пие газоза. Тирка е битолчанец и е кондураџија и пие бира, може да е ќељав и две влакна да има пак на патец ќе ги чешла. Во тоа било достоинството косата на патец да се чешла…