Победа на битолската екипа Еурофарм Работник на теренот на Металург 2

Ракометарите на Еурофарм Работник ја продолжија победничката серија во Суперлигата и забележаа уште еден убедлив триумф, овојпат на гостувањето во Автокоманда, над Металург 2 со 21-35 (8-17). Само во првите петнаесетина минути, младиот состав на „металурзи“ успеваше да му парира на противникот и да држи чекор (5-6). Но, потоа следуваше…

прочитајте повеќе …

Неколку работи кои шо те прат вистински битолчанец!

Неколку работи кои те прат вистински битолчанец. Огледувајки се самио себе заедно со другите околу мене ќе се обидам со по некој пример да ги објаснам работите по што можи да се препознае еден битолчанец. Се разбира дека од вас можиме да добиеме и дополнување и тексто трпи корекција.  1.Одење…

прочитајте повеќе …

(ГАЛЕРИЈА) Новиот изглед на фонтаната кај Јени џамија

Заедно со завршетокот на реставрацијата и реновирањето на Јени џамија привршува и комплетирањето на фонтаната пред неа која го добива новиот изглед. Фонтаната е од поновите години на битолската историја.

Големите битолски фамилии: семејство  Јажеви

 Централна личност на семејството Јажеви кон крајот на 19-ти и до средина 20-ти век,  бил мојот дедо Ванѓел Јажев. Неговиот живот бил во извесна смисла посебен, но општо земено тој претставува класичен пример на  македонски печалбар кој во далечниот свет постигнал личен успех, но во сопствената земја доживеал истовремено почит,…

прочитајте повеќе …

Легендата за скриеното злато од Отоманската Банка во Битола

Големо богатство злато од Отоманската банка во Битола, кое, според легендите е закопано во близина на Расимбеговиот мост на Црна Река во Мариово, ги скокоткало и поранешните власти на Република Македонија. Поранешниот раководител на подружницата во Прилеп на ЈП Македонија Пат, раскажува дека “големите” му нарачале да ги однесе машините…

прочитајте повеќе …

Надополнете ја вашата убавина со колекцијата “Манзара” од битолчанката Надица Б. Димитровски

Надица Бицева-Димитровски е основач на брендот за креативен и авангарден накит „Креација“.  Играјќи со различни текстури и видови текстил, создава база која е доволна за искажување на креативноста, инспирацијата и имагинацијата кои ќе ги задоволат критериумите на висока естетика, единственост и несекојдневност во нејзиниот накит од текстил.  Понудата на идеи и…

прочитајте повеќе …

Првиот директор на Отоманската Банка во Битола

Алфонс Саридаки бил првиот директор на Отоманската Банка во Битола. Во 1895 година, откако се врати од Белгија каде што студирал, се приклучува на Отоманската банка на Солун, една година пред пензионирањето на неговиот татко, кој бил вработен во истата банка. Во 1905 година тој се ожени со Емили Роси,…

прочитајте повеќе …

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ заедно со вас и илјадниците фотографии од Битола во минатото.  На следната фотографија е летната куќарка која најверојатно се наоѓаше на познатото Тумбе Кафе и која специјално беше направена за султанот Мехмет Решад 5-ти кој во 1911 година година…

прочитајте повеќе …

Од денешниот настан “Аеро зависници” 

На 03.12.2017 г. во 18.00 ч. во кафе Аеро на иницијатива на www.babambitola.mk и Битола стари фотографии се одржа еден мал настан каде имавме мала изложба од над 30 стари фотографии, презентација на модели од моделарски авиони и едрилици заедно со книга презентирани од Перица Поповски. На настанот беше присутен…

прочитајте повеќе …

Грда (Хумор)

Од битолските “Солзи и смеа”

Топ 10 статуси на еден битолчанец кои ќе Ве изнасмејат

Ми глуми дама а дури jа однесиш со кола до дома регистрацијата ќе ти помини. * Дали е тоа ајфон 8?? -Да. -Можи да го погалам. * Е неможам значи ко ќе видам некоја ноктите ги клала на ФБ а од одоздола другарките му честитат ко син да му се…

прочитајте повеќе …

Плавуша и битолчанец (виц)

Плавуша патува со воз. До неа седи еден згоден битолчанец кој се чуди како да започне разговор со неа… – “Извинете, за каде одите?”… – прашува битолчанецо… -“За Битола…”- одговори плавушата. – И што Ве трга за натаму? – Локомотивата!

БИТОЛСКИ СМЕШНИ ОГЛАСИ

Изгубен е ротвајлер. Се одзива на името Џони. Кој ќе го најди нека бега од него! Чувам женски деца од 19 до 24 години.  Млад битолчанец, на привремена работа во Ирак, добро ситуиран бара некој видовит човек за да му го претскажи живото. Тој самиот ќе знае каде да се…

прочитајте повеќе …

Нов спорт во Битола: Рафтинг во Драгоро!

Фото/монтажа Гордана Аџиева Михајловска

Која е најголемата желба на секој битолчанец?

(Видео) Спасен вучјакот кој падна во река Драгор

ВУЧЈАКОТ ОД ДРАГОРОТ УСПЕШНО ИЗВАДЕН! СЕУШТЕ ПОСТОЈАТ ДОБРИ ЛУЃЕ!  Бевме известени за вучјак паднат во реката, отидовме, но веќе имаше премногу луѓе од околината кои се трудеа да го извадат, и успеаја во тоа. Со кучето отидовме во паркот во близина,и ги известивме сите кои што знаевме дека бараат вакво…

прочитајте повеќе …

(Видео) Погледнете колку од врнежите е надојдена реката Драгор

Погледнете како изгледа река Драгор после големите врнежи на дожд кои ја зафатија околината на Битола и Р.Македонија. видео Димитар Петковски

Со која мелодија рано/рано се разбудват битолчани?

Тинејџерки (хумористичен текст)

Виктор А.К.А. Башлак Тинејџерка ти е синоним за несигурност, барем беше, сега и тие се се посигурни и посигурни …  То шо можи тинејџерка да напрај, неможат 100 паметни да го смислат и двајца будали да го напрат.  Јас ко бев средношколец, во моето училиште имаше по 5 фаворитки и…

прочитајте повеќе …

Направете сами: Авионче за вашите најмили!

По повод настанот Аеро зависници кој ќе се одржи недела на 03.12.2017 г. во 13.00 ч. во кафе Аеро, поранешен Аеро клуб, битолчанецот ДК не изненади со двокрилно авионче од неговата DYS фабрика. Гледајте го видеото и исто и вие направете му авионче на вашите најмили. Благодариме Дејан.

Прекрасна вест: Битолската група Молика ќе учествува на Евровизија 2018 г.

Наредната 2018 година нашата група Анета Мицевска Молика за прв пат ќе добие песна и ќе учествува во изборот на песна за Евровизија, но не по секоја цена. Се разбира со проверен тим и преубава песна. Се надеваме дека тоа ќе се случи бидејќи ние веруваме премногу во нашата Анета, бидејќи тоа што таа го има од Бога подарено, многу мал број луѓе во светот го имаат. Сите вие знаете дека Анета нема нешто што не знае да отпее така да и на изборот за песна за Евровизија и доколку биде избрана да ја претставува Македонија на Евровизија ние тврдиме и сме сигурни дека Анета е таа која ќе ја претстави Македонија во право светло. Се надеваме на ваша подршка, стои во објавата од фејсбук страната на групата „Молика“.

(ФОТО)Како битолчани се справија со големите дождови и поплавата во РМ?

За разлика од скопјани, битолчани со поплавата одма се организираа и нормално си отидоја на кафе. Фотографијата е фотомонтажа и е дело на велемајсторот Димитар Чунговски со прекар Чунга. 

(Галерија) Како во деведесеттите изгледаше Битола гледана одозгора? 

Фотографии bitolamuseum.org

Битолчанецот Бранко Поповски како пилот на супер акробатски авион

Битолчанецот Бранко Поповски за време на неговата посета на САД каде што престојуваше по покана на Димитар (Џими) Поповски покрај вообичаената семејно дружење имаше и извонредна можност да се запознае со летилици од спортски тип “Цесна 172” и “Пипер” како и посета на спортскиот комплекс “Peninsula Avionics”.  Врв на сето тоа беше извонредната прилика што му беше пружена да седне на пилотското седиште на супер акробатскиот авион на Екстра 300.  Екстра 300 е супер акробатски авион од највисока категорија со 300кс. Освојувач на многу светски титули во акробатско летање и редовен учесник на трките со авиони (Рајlong Raising). Според зборовите на Бранко Поповски членот на AK “Мирко Тодоровски”, припадник на АРМ,  за својот лет во придружба на доктор по медицина, господин Џонатан Фокс, голем љубител на авијацијата Бранко доби особено…

прочитајте повеќе …

(Галерија) Како беше лани на 30 Ноември во Битола?

Некогашниот битолчанец бил секогаш стросан, фодул! Не кабадаиа, кабадаите се површни и празни. Овој е тежок човек,човек што мисли и се држи исправено гордо! Секогаш стросан и дотеран во костум, но не костум конфекциски, тоа не доаѓа во предвид, туку сошиен по мерка кај шивач и чевли лаковани… Кога тие отпаднаа од мода можи било какви чевли со друг дезен само морале да бидат светнати како да се лаковани.

А и самиот тој да е чевлар, кондураџија, не е чевлар, со завршување на работата си ги мие рацете, ја фрла футата, си го става костумот, вратоврската и одма станува господин со висока свест и достоинство. Со жената “алабрацета” одат по визити дотерани и високи по стас. Косата залижана, навечер ја стегаат со мрежа. Имаат прекар Бамбаш. Или ако се куси Тирка, не Сотка, Сотка е прилепчанец и пие газоза. Тирка е битолчанец и е кондураџија и пие бира, може да е ќељав и две влакна да има пак на патец ќе ги чешла. Во тоа било достоинството косата на патец да се чешла…