Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ, секој понеделник на почетокот од секоја недела, започнуваме заедно со сите вас и фотографии од Битола во минатото.  На следната фотографија е хотелот Балкан изграден на почетокот од 20ти век, сопственост на Тодор Здравков или Тиро-Рогозинаро како што ние…

прочитајте повеќе …

Една од најстарите битолчанки ја доживеа својата 100-та година

Рашел Нахмијас, родена во Битола далечната 1917 г. од познатото еврејско семејство Нахмијас ја доживеа својата 100-та година. Моментално живее во Бостон, Америка и е во роднинска врска со Сара Ароесте.  Да и посакаме среќен роденден и уште многу убави и среќни години во долговечноста… Уреди

Битола мој роден крај (документарен филм-исечок)

“​Бев роден сиромав, сирак, не знаете колку е тешко да се помине војна без татко, гол и бос, знаете… без капа на главата. Така во суштина ја напишав и познатата Битола мој роден крај каде го раскажав својот живот”…раскажува Ајри Демировски.

Како настана “Битола мој роден крај” која е прогласена за “Песна над песните”

Најголемото богатство за Битола и битолчани ни го подари македонскиот песнопоец Ајри Демировски со создавањето на песната „Битола мој роден крај“. Таа беше прогласена за песна на минатиот век на Битола, а нејзиниот творец Ајри Демировски за прв почесен граѓанин. Демировски почина во 2009 година во Измир, Турција, но срцето…

прочитајте повеќе …

Румели Блуз “Битола мој роден крај”

Ајвар и ракија 

Малце лабавО со битолчанецот Марјан Ѓорѓиевски и неговиот “Ајвар и ракија”

Широк Сокак и другите маалски корза во Битола

Во нашето младешко време, што се совпаѓа со годините непосредно пред Втората Cветска војна, на Широк Сокак моравме да се вклопиме во правилата на корзото кое, pед се, беше младешко, но со приоритет на школската младина. Ние како ученици со униформирана капа на главата, на која обврзно мораше да стои…

прочитајте повеќе …

Целокупната ЈУ естрада во Спортската сала во Битола

   Зорица Брунцлик, Сузана Манчич, Ера Ојданич, Сафет Исович, Вера Ивкович, Томислав Колович, Шабан Шаулич во Спортската сала во Битола… Фолк караван далечните 80ти години. Фотографии од Димитри Гина

За синдромот Касандра низ Битолата (хумористична колумна)

Сакале ние или не, мораме да признајме дека Касандра како лик во нашата понова историја има остаено еден добар белег. Кога Касандра ќе играше на времето, дури траеше серијата од 7 до 8 надвор се слушаше само реката, да се удриш немаше кој да те спаси. Денот се планираше околу…

прочитајте повеќе …

Прототип од багажник за кола на битолски начин

Со користење на најновата технологија и запазување на светските норми и стандарди може да се направи прототип на мултифункционален багажник за кола кој може да има повеќе намени.  Ние најверојатно први ќе Ви го преставиме и погледнете како тој изгледа изложен и поставен на возило паркирано низ битолските чикмаци и…

прочитајте повеќе …

Серенада на Широк Сокак кај Офицерски дом

Еден мал поттик од нас… Уживајте битолчани… Видео од МТВ, фото непознат извор 

Направите сами мини фурна за пица на дрва 

Битолчанецот Дејан Киревски си ја познава неговата работа !!! Научете и вие од него и направите сами (DIY) мини фурна на дрва за ПИЦА од пилатес балон 65 цм за вежбање и бетон !!!  Доколку Ви се допаѓаат неговите видеа одете на Youtube каналот и стиснете SUBSCRIBE LIKE И SHARE…

прочитајте повеќе …

Кој не го почуствува битолскиот “пекол” во спортската сала Младост во Битола, не знае што пропушта…

​Во вторник на 10 октомври од 18.30 часот, ветераните на Пелистер и на македонската репрезентација ќе се соочат во спортската сала „Младост“ во Битола, а интересот за натпреварот е огромeн. Златко Димитровски и Пепи Манасков, кои се јавуваат во улога на организатори, сметаат дека овој натпревар може да го раздвижи…

прочитајте повеќе …

“Ти лути ајваро” најновата хит песна на Солзи и Смеа

Фотографијата од битолчани која го обиколи цел Балкан

А кој ако не нашите Солзи и Смеа. Да ги поздравиме…  Уште малце чекајте ги, доаѓаат во Австралија…

Како се играше битолско оро во Гинимаале кај средселото, раните 70’ти

Снимката е најверојатно од раните 70ти каде во тие години сеуште опстојуваше маалскиот живот во славното Гинимаале. Некои на видеото можеби и ќе ги препознаете… Снимка од документарен филм на МТВ

Ракометен спектакл во Битола- ветераните на Пелистер против репрезентацијата на Македонија 

Следниот вторник на 10 октомври во 18.30 часот во спортската сала „Младост“ во Битола ќе се одигра ракометен дуел на ветераните на Пелистер и македонската репрезентација. На иницијатива на дел од ракометните легенди како Пепи Манасков и Златко Димитровски, една златна генерација која ги направи првите чекори и на националниот тим…

прочитајте повеќе …

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ секој понеделник заедно со вас и стара Битола. На почетокот на есента битолчани доаѓаа на овој пазар т.н. Дрвен Пазар или Овчки Пазар лоциран во близина на Хајдар Кади џамијата(која е десно на фотографијата) и битолскиот Баир каде ги…

прочитајте повеќе …

87-годишната баба Мара растура на битолска свадба

Автор Дејан Трајковски Извор Мотика.мк

Како изгледаше вториот свадбен фустан на Каролина?

Каролина Гочева на нејзината свадба блесна во прекрасна венчаница купена во Италија, но по завршување на венчалниот чин, таа се пресоблече во бел винтиџ-фустан, за кој се погрижи нејзината долгогодишна пријателка и стилистка, Цаци Паковска. За својата пријателка и долгогодишна соработничка, Цаци избра прекрасен бел краток фустан и впечатливи чевли, истакнувајќи…

прочитајте повеќе …

Битолчанец е најголемиот DIY јутубер во Македонија

Американскиот хакер од Битола, битолскиот јутубер (снимател на  Youtube видеа) кој има скоро милион сабскрајбери (регистрирани гледачи) на неговиот Јутуб канал American Hacker. Ние го познаваме како Мацо од Битола, поранешен вработен во продавница за електрични компоненти во Битола. Неговото хоби од “Направи сам” видеа го претвори во бизнис од кој сигурно доста добро заработува.  Звучното име, повеќе од 400 видеа и неколку години макотрпна работа го достигна максимумот од 980.000 subscribers кој за сите нас е недостижен.  Од нас да му дадеме поддршка како битолчанец и да го поздравиме… Subscribe на неговиот Јутуб канал Неговата веб страна  http://macoprojects.blogspot.mk/?m=1

Одлична идеја за искористување на топлината by Mr.DK

Затоплете ја вашата соба со боца за воздух од камион и силен вентилатор на 12-24 волти !!! Искористете ја топлината што излегува од вашиот камин или шпорет на дрва до 80 %! Доколку ви се допаѓа видеото стиснете LIKE, SHARE И SUBSCRIBE !!!!!  by Mr.DK DIY !!!!  ВИ БЛАГОДАРИМЕ !!!!

Топ 10 Инстаграм фотографии од #Bitola

1.  2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Фотографирајте ја Битола и ставете #bitola или #битола во описот на вашата фотографија.  Благодариме!

Пеглани пиперки

 Пегланите пиперки се многу популарна зимница во Битола и во Македонија. Пиперките се најкористени од зеленчукот кој се користи за правење зимница. На почетокот на есента се подготвуваат разни кисели краставички кои се комбинираат со пиперки и се конзумираат во текот на цел зимски период. Овој вкус е многу лесен за подготовка, едноставно испечете ги малку пиперките, додадете сецкан лук, додадете оцет, додадете магдонос и наполнете ги теглите. Оваа храна оди одлично со друга храна, како додаток на главниот оброк, со ракија, како мезе или како салата. Состојки: 1 кг пиперки 3 чешниња лук 100 гр масло 100 г оцет 1 куп магдонос неопходна сол Подготовка: Отстранете ги рачките и семињата и испечете ги малку пиперките, не ги лупете и ставете ги во сад. Исечете ги пиперките на парчиња ,…

прочитајте повеќе …

Битола мој роден крај

Легендарната песна во изведба на Гаро, браќа Тавитијан и Оливер Драгоевиќ

Некогашниот битолчанец бил секогаш стросан, фодул! Не кабадаиа, кабадаите се површни и празни. Овој е тежок човек,човек што мисли и се држи исправено гордо! Секогаш стросан и дотеран во костум, но не костум конфекциски, тоа не доаѓа во предвид, туку сошиен по мерка кај шивач и чевли лаковани… Кога тие отпаднаа од мода можи било какви чевли со друг дезен само морале да бидат светнати како да се лаковани.

А и самиот тој да е чевлар, кондураџија, не е чевлар, со завршување на работата си ги мие рацете, ја фрла футата, си го става костумот, вратоврската и одма станува господин со висока свест и достоинство. Со жената “алабрацета” одат по визити дотерани и високи по стас. Косата залижана, навечер ја стегаат со мрежа. Имаат прекар Бамбаш. Или ако се куси Тирка, не Сотка, Сотка е прилепчанец и пие газоза. Тирка е битолчанец и е кондураџија и пие бира, може да е ќељав и две влакна да има пак на патец ќе ги чешла. Во тоа било достоинството косата на патец да се чешла…