13 C
Bitola,MKD
Tuesday, October 23, 2018
Дома Автори Posts by Babam Bitola

Babam Bitola

1932 POSTS 4 COMMENTS

Битолскиот револуционерен округ

Битолскиот револуционерен округ бил дел од структурата на Македонската револуционерна организација. Округот го опфаќал Битолскиот вилает во Отоманската империја. Тој бил најдобро организиран, опремен...

Екстремните битолски бајкери ги освоија наградите во Солун

Битолските бајкери од Extreme Bike Team Bitola ги освоија наградите во Даунхил купот одржан во Солун. "Да не сме ние бајкерите од Extreme Bike Team...

Фотографија која ја прошета цела Македонија: Падна првиот снег на Пелистер

Фото Јонче Илиевски Мурато м.в.Антена на Пелистер... Да ни се множи...

Голем настан во најава: Македонија- Турција во спортската сала Боро Чурлевски...

По пауза од цели 15 години, македонската ракометна репрезентација конечно се враќа во најракометниот град, Битола. Избраниците на Раул Гонзалез домашниот дуел од квалификациите...

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ заедно со вас и фотографиите од Битола во минатото. Секој понеделник со различни...

Битолчани како дел од филмот “Партизанска ескадрила”

Една интересна фотографија испратена од Гоше Стевановски. При снимањето на филмот Партизанска ескадрила како статисти се земени пилоти од Битола (кои служеа АРМ како...

Кошаркар на КК Пелистер два пати неделно тренира деца со посебни...

Секој вторник и четврток попладне во салата на училиштето „Ѓорѓи Сугарев“ во Битола одекнува џагор и смеа. Тогаш, десетина деца со посебни потреби од...

Ексклузивно во Битола: Одржан семинар за Инстинктивна самоодбрана за понежниот пол

Ексклузивно и за прв пат, во Македонија, во Битола, беше одржан семинар за Инстинктивна самоодбрана за понежниот пол. Grand - master Златко Неделковски, меѓународен експерт...

Лабаво: Битолчанец дел од најкабадајчарската македонска банда во Европа

Тројца македонци ограбиле пошта во Водерад во Словачка, а она што го направиле е толку глупаво, што не е ни чудно што едниот од...

Ела ќе дом...