Отоманската банка во Битола

OTTOMAN BANK BITOLA, OSMANLI BANKASI BITOLA  Објектот е изграден во доцниот 19 век како Отоманска банка и како таков беше користен до 1912 год. По Првата светска војна стана француско-српска банка, а во текот на Втората светска војна, Земјоделска Банка. По ослободувањето во објектот во одреден период беше печатницата “Киро…

прочитајте повеќе …

Големи битолчанки: Првата жена адвокат во Битола

Пред неполни три месеци (се мисли во раните 80’ти)  во нашиов град адвокатура отвори нашата сограѓанка Гордана Христовска. Податок не толку важен зашто кај нас има многу адвокати, но во исто време и интересен зашто таа е прва -жена адвокат кај нас и една од трите адвокатки во нашава Република.…

прочитајте повеќе …

Прекрасна идеја: Разубавете го вашиот дом, направете сами украсна ламба!

Од DIY фабриката на битолчанецот Дејан Киревски. Направете сами украсна ламба од парче дрво за огрев, уникат ламба со лед лента од 12 волти. Доколку Ви се допаѓа видето стиснете LIKE SHARE AND SUBSCRIBE … by Mr.DK DIY

Солунската банка во Битола

Ноември 1983 г. беа изведени конзерваторски работи на фасадата на зградата на ул.Маршал Тито каде при случаен наод на вториот кат под атихот беше откриен турски натпис изведен со калиграфско несих писмо. Самата фасада е стилски доста интересно решена и му припаѓа на неокласицизмот со разно разни штуко апликации (гирланди,акантусови…

прочитајте повеќе …

РК Пелистер е прв македонски клуб кој започна да се натпреварува во Европа

Ракометниот клуб Пелистер во 1986 година стана првиот македонски клуб кој има играно во некое европско натпреварување, играјќи против Атлетико Мадрид. Првиот значаен резултат го имаше во сезоната 1985/86. кога го освои третото место во Првата лига на Југославија. Наредните две сезони биле најуспешни во дотогашната историја на клубот, Пелистер…

прочитајте повеќе …

Денес е денот на албанската азбука

На 14 ноември 1908 година во Битола бил свикан Битолскиот конгрес со цел да се создаде унифицирана азбука која ќе биде и почеток на албанската литература.  На конгресот присуствувале 150 делегати, кои дошле од Албанија, како и од албанските заедници oд Романија, Италија, Грција, Турција, Египет, Америка итн. Претседател на…

прочитајте повеќе …

Која била Битола во ХIX и почетокот на XX век

Битола кон крајот на XIX и почетокот на XX век бил привлечен и атрактивен град. За неговиот изглед допринесувале изградените објекти, како и трговската мрежа. Освен старата архитектура се граделе објекти во кој бил застапен стилот на ренесансот, барокот и неокласицизмот. Покрај џамиите, особено внимание привлекувале Дебојот изграден во  XVII…

прочитајте повеќе …

Вљубени во фудбалот сестрите од Битола ги цртаат омилените спортисти

 Близначките Теона и Тијана Вучеви од Битола имаат само 15 години и неверојатен талент за цртање. Двете тинејџерки, ученички во гимназијата „Јосип Броз Тито“, цртаат од својата шеста година. До денес имаат нацртано десетици цртежи, а инспирација наоѓаат во познатите спортисти. Но, она што е интересно за двете сестри е…

прочитајте повеќе …

Спомен капелата од Битката на Кајмакчалан

Овој импозантен комплекс започнува да се гради во 1928 година на стратешката кота, на надморска висина од 2521 метри. На местото каде што се одвиваше една од најжестоките битки за време на Првата светска војна. На битолскиот фронт во периодот 12 септември до 3 октомври 1916 година, а исходот од…

прочитајте повеќе …

Баирчани сами градат манастирска црква

На местото познато како Раштански Лозја, битолчани го градат објектот посветен на свети архангел Михаил Битола – Жителите на битолски Баир, во местото познато како Раштански Лозја, со сопствени раце и скромна помош од добронамерници ја градат манстирската црква посветена на свети архангел Михаил.  Манастирчето „Свети Архангел Михаил“ постои четириесетина…

прочитајте повеќе …

Црква св.Архангел Михаил во Битола

Меѓу поголемите есенски празници што нашиот народ ги празнува со домашни служби е и празникот Собор на св. Архангел Михаил, меѓу народот попознат како Аранѓел. Црквата го определила овој ден за празник во чест на сите ангели, а најмногу на св. Архангел Михаил кого го смета за водач на сите…

прочитајте повеќе …

Чифте Фурни: Фурните кои не останаа “чиф” зошто тука мораше да помини бродот на Тито

Некогашните фурни на Насте и Богоја преживеаја повеќе од 120 години и останаа како препознатлив топоним за еден дел од градот Битола викан како ЧИФТЕ (арх.чиф: две, дупло, двојно) ФУРНИ. Едната од тие фурни имала дури и подно греење во тогашно време. Местото од каде со топло и пресно лепче,…

прочитајте повеќе …

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ заедно секој понеделник со фотографии од Битола во минатото. На следната фотографија е местото познато како Чифте Фурни во Битола. Некогашните фурни на Насте и Богоја преживеаја повеќе од 120 години и останаа како препознатлив топоним за еден дел…

прочитајте повеќе …

“Птицо моја” химната на Чкембари

Урнебесна порака до Блажо на Радио Битола

Искрена честитка од битолските Чкембари по повод родендено на Комитите!

Фото Гол.мк

Битолски изрази

Литературен јазик: Каде ќе одиме?Битолски: Кај ќојме бе? Литературен: Ќе одам да јадам. Битолски: Ќом да јам. Литературен јазик: Како да не! Битолски: Абе шооо! Литературен јазик: Навистина ли? Битолски: Озбилно? Литературен јазик: Гледај ме сега! Битолски: Брат, глеј ме сеа! Литературен јазик: Колку е часот? Битолски: Колку е сато…

прочитајте повеќе …

Утринско капење во река Драгор

Утринско капење и расонување во река Драгор. Од нас да Ви речиме “Добро утро” и да имате убав и прекрасен неделен ден каде и да сте. А вашето утро како изгледа и од каде не следите? Поздрави од Битола, бабам Битола…

Клише муабети

Клише муабети од нашиот битолски стенд ап комичар Марјан Георгиевски. Респект…

Зошто во Битола нема аеродром? (виц)

Полицаец стој на раскрсница и го регулира сообраќајот и му иди некој чоек од странство и му вели: -Добар ден, дали може да Ве прашам нешто? Полицаецо: -Можи, како не, повели? Чоеко: -Зошто во Битола нема аеродром? Полицаецо: -Абре шознам…(се дума и се чеша по глата)…Мислам дека во Битола нема…

прочитајте повеќе …

(ФОТО) Како изгледа поновиО аеродром?

Од поновиО аеродром 2016/17 во Битола… Монтажа на (сам нека се јави, ние него знајме)

Конечно убави вести: Во Битола ќе се гради најголемиот аеродром

Првите луѓе во власта заедно со инвеститорот од Северна Кореја Ку Ми Ли, денеска удрија камен темелник близу веќе изградениот автопат Ресен- Битола, каде ќе биде изграден аеродром кој ќе биде најголем на Балканот, а во минутка ќе може да слетуваат до 4 авиони. Инвестицијата пред се е со цел да не се гужваат младите кога си заминуваат од земјава на скопскиот и охридскиот регион, а детектиравме дека токму од Пелагонискиот регион си заминале дури 60 отсто од младите, а својата намера за заминување по нашата голема победа ќе ја остварат најверојатно и останатите кои одат и работаат бо белосветските фабрики, а парите ги враќаат тука во нашата историска и библиска Македонија, рече прецедникот на владата. Во аеродромот ќе се вработат 120 експерти кои ќе стигнат од Словенија и ќе…

прочитајте повеќе …

18 Ноември Денот на формирањето на Егејската бригада

На 18 ноември 1944 година, во Битола е формирана Првата народноослободителна ударна бригада од Егејска Македонија, попозната како Егејска бригада. По тој повод, пред зградата на општинските и обласните власти во Битола, се одржала свеченост на која се одржале пригодни говори ѝ било предадено военото знаме на Бригадата. Штабот на бригадата го сочинуваа Илија Димовски-Гоче командант, негов заменик Наум Пејов, политички комесар, Михаил Керамитчиев и заменик комесар Вангел Ајановски-Оче. Во време на формирањето, бригадата броела над две илјади борци, распоредени во четири баталјони. Нивниот команден состав го сочинувале: во Првиот (Костурски) баталјон: Сотир Андоновски командант, Благој Даскаловски негов заменик, Вангел Манговски политички комесар, Спиро Лазаревски негов заменик; во Вториот (Лерински) баталјон: Димитар Тупурковски командант, Левтер Олевски негов заменик, Никола Шишковски политички комесар, Коста Малиновски негов заменик, Михајло Попов началник; во…

прочитајте повеќе …

Битола мој роден град, филмот за Ајри Демировски

Целосната верзија од филмот за Ајри Демировски, Битола мој роден крај сниман од ЕСР Продукција од Турција. Доколку некој од вас сте во можност убаво би било и да има симултан македонски превод. Ве поздравуваме.

Шо прај Чак Норис во Битола?

То шо ќе му речат битолчани 😊😊😊

Некогашниот битолчанец бил секогаш стросан, фодул! Не кабадаиа, кабадаите се површни и празни. Овој е тежок човек,човек што мисли и се држи исправено гордо! Секогаш стросан и дотеран во костум, но не костум конфекциски, тоа не доаѓа во предвид, туку сошиен по мерка кај шивач и чевли лаковани… Кога тие отпаднаа од мода можи било какви чевли со друг дезен само морале да бидат светнати како да се лаковани.

А и самиот тој да е чевлар, кондураџија, не е чевлар, со завршување на работата си ги мие рацете, ја фрла футата, си го става костумот, вратоврската и одма станува господин со висока свест и достоинство. Со жената “алабрацета” одат по визити дотерани и високи по стас. Косата залижана, навечер ја стегаат со мрежа. Имаат прекар Бамбаш. Или ако се куси Тирка, не Сотка, Сотка е прилепчанец и пие газоза. Тирка е битолчанец и е кондураџија и пие бира, може да е ќељав и две влакна да има пак на патец ќе ги чешла. Во тоа било достоинството косата на патец да се чешла…